Twój adres IP

Twój zewnętrzny adres IP:44.221.73.157
Twój adres domenowy:ec2-44-221-73-157.compute-1.amazonaws.com
Przeglądarka:
System operacyjny:
Urządzenie:Komputer / laptop
Dostawca Internetu (ISP):Amazon.com
Internet mobilny:Nie

Adres IP to unikalny identifikator urządzenia (np. komputera, serwera, smartfonu, kamery itp.) podłączonego do sieci komputerowej np. Internetu. Na podstawie adresu IP można określić, skąd i dokąd przesyłane są dane.

Adres domenowy to natomiast adres komputera w postaci wygodnej dla człowieka. W przypadku zwykłego komputera adres domenowy raczej nie ma dużego znaczenia. Jednak w przypadku serwerów (np. www, ftp) dobry i prosty adres domenowy jest bardzo ważny.

Adres IP może być inny za każdym razem, kiedy odwiedzasz tą stronę. Wynika to z faktu, iż część dostawców Internetu (ISP) przydziela tylko dynamiczne adresy IP. Są to adresy zmienne i przypisane do danego odbiorcy na określony czas np. 24 godz. albo na czas danego połączenia. Po upływie czasu dzierżawy adres jest zwracany do póli i może go otrzymać inny użytkownik.
Często stosowane są jednak stałe adresy IP. Wtedy raz przypisany adres pozostaje niezmienny.

Często użytkownik nie łączy się z Internetem bezpośrednio - komputer nie jest podłączony bezpośrednio do gniazda / modemu otrzymanego od dostawcy Internetu. Gdy w domu lub firmie jest więcej komputerów, a w szczególności gdy używane są sieci bezprzewodowe, wymagane jest dodatkowe urządzenie zwane w skrócie zwyczajowo routerem.
Umożliwia ono dostęp wielu urządzeniom do Internetu, zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. W dalszym ciągu jednak od dostawcy Internetu otrzymujemy tylko 1 adres IP - adres IP zewnętrzny. Natomiast w sieci domowej komputery, smarfony używają adresów IP prywatnych. Wszystkie te urządzenia w Internecie przedstawiają się tym samym adresem IP - zewnętrznym.