Dokładna geolokalizacja urządzenia

Usługa dokładnej geolokalizacji urządzenia działa w oparciu o funkcję geolokalizacji przegląrki internetowej zaimplementowanej zgodnie ze standardem HTML5. W trosce o ochronę prywatności użytkowników przed ustaleniem lokalizacji i przesłaniem tych danych do naszego serwera wymagana jest zgoda użytkownika.

UWAGA: Przed naciśnięciem przycisku Lokalizuj prosimy o zapoznianie się z poniższą informacją a także z informacją o przetwarzaniu danych osobowych (na dole strony).

Aby przeglądarka mogła określić Twoją lokalizację, konieczne jest wyrażenie zgody na to. W tym celu należy nacisnąć odpowiedni przycisk (np. Firefox - "Udostępnij", Chrome, Microsoft Edge, Opera - "Zezwalaj").
geolokalizacja adresu IP Teoretycznie przeglądarka przed próbą ustalenia naszej lokalizacji powinna zapytać o naszą zgodę. Czasem jednak przeglądarka może zapmiętać naszą wcześniejszą decyzję i nie pytać o zgodę na kolejne próby lokalizacji. Czasem w wyniku błędów w oprogramowaniu przeglądarka także może przekazać do serwera naszą lokalizację bez naszej zgody. Niektóre przeglądarki (zwłaszcza w urządzeniach mobilnych) w ogóle nie pytają o taką zgodę.

Należy być świadomym, że administrator serwera (strony WWW) może otrzymać bardzo dokładne informacje o naszym położeniu (nawet z dokładnością do budynku). Zatem chcąć chronić swoją prywatność, warto uważanie zatwierdzać takie prośby od przeglądarki. Nie każda strona powinna otrzymać tego typu informacje.

Geolokalizacja HTML5 pozwala na ustalenia fizycznej lokalizacji urządzenia wykorzystując kilka możliwych źródeł danych (np. GPS, sieci Wi-Fi, stacje bazowe telefonii komórkowej, lokalizacja IP). Jest ona z reguły dużo dokładniejsza niż geolokalizacja IP. W najlepszym przypadku dokładność może wynosić ok. 10 metrów. Największą dokładność w lokalizacji uzyskują smartfony oraz laptopy / komputery z włączoną kartą sieciową bezprzewodową. Komputery stacjonarne korzystające tylko z łącza przewodowego uzyskują już niestety gorszą dokładność, gdyż korzystają tylko z lokalizacji IP.

Geolokalizajca HTML5 jest funkcją przeglądarki internetowej i odbywa się po stronie klienta (a nie serwera). Z tego też powodu ta metoda umożliwia dokładne ustalenie tylko własnej lokalizacji. Obecnie jest wspierana przez wszystkie najpopularniejsze przeglądarki.

UWAGA: Nie prowadzimy wsparcia telefonicznego usługi geolokalizacji!
Pytania oraz uwagi odnośnie działania usługi można zgłaszać tylko i wyłącznie mailowo na adres geo@kodit.pl.

Ważna informacja o przetwarzaniu danych osobowych