Geolokalizacja adresu IP

Podaj adres IP lub domenowy:

Geolokalizacja adresu IP, czyli określenie położenia geograficznego komputera lub innego urządzenia sieciowego na podstawie adresu IP nie jest w 100% dokładna. O ile w przypadku dużych miast można przyjąć, że wskazania są z reguły są prawidłowe (dokładność 85-90%), to w przypadku wsi i mniejszych miasteczek, trzeba przyjąć dokładność rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Zatem często może być wskazywane sąsiednie (z reguły większe) miasto.
W przypadku Internetu mobilnego (3G, LTE) często nie jest podawana rzeczywista lokalizacja użytkownika lecz lokalizacja siedziby dostawcy Internetu. Wtedy w zasadzie poprawnie podawana jest tylko nazwa kraju.

Jak działa Geolokalizacja IP? Sam adres IP nie daje wprost żadnej informacji o fizycznej lokalizacji urządzenia, do którego jest on przypisany. Nie istnieje żadna reguła, według której można by przyporządkować adres do danego miasta, regionu ani nawet kraju. Można jednak skorzystać z faktu, że konkretni dostawcy Internetu mają przypisane konkretne pule adresowe. Na tej podstawie tworzone są bazy danych zawierające powiązania między konkretną pulą adresową a lokalizacją geograficzną.

Należy pamiętać, że komputer w Internecie nie zawsze posługuje się swoim prawdziwym adresem IP. Może on korzystać np. z usługi VPN lub TOR. W takiej sytuacji widoczny będzie tylko adres IP serwera VPN (lub TOR), który może się znajdować w zupełnie innym kraju niż rzeczywisty komputer.

Usługa jest bezpłatna do użytku indywidualnego. Stąd jej użycie jest limitowane. Ustalone są dzienne, tygodniowe i miesięczne limity sprawdzeń. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych komercyjnych pakietów.

UWAGA: Nie prowadzimy wsparcia telefonicznego usługi geolokalizacji!
Pytania oraz uwagi odnośnie działania usługi można zgłaszać tylko i wyłącznie mailowo na adres geo@kodit.pl.